Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stamford Bridge

14. 11. 2008

Stamford Bridge

 

Stamford Bridge je domácím stadionem Chelsea a jeho vznik je stejně pozoruhodný jako založení klubu.

Kdy byl otevřen?

Stamford Bridge byl oficálně otevřen 28.dubna 1877. Prvních 28 let existence byl používán převážně Londýnským Atletickým Klubem pro pořádání atletických mítinků. V roce 1904 se změnil vlastník, když Gus Mears a jeho bratr J. T. koupili pozemek i se sousední zahradou a rozhodli se postavit stadion a později založit fotbalový klub.

Kdo ho navrhl?


Stadion byl navržen známým architektem Archibaldem Leitchem, který se již předtím podílel na návrzích Ibrox Parku v Glasgowě nebo Goodison Parku v Liverpoolu. Stamford Bridge nejprve zahrnoval pouze 120 yardů dlouhé stání na Jižní straně, kam se vešlo 5000 diváků. Díky tisícům tun vykopaného materiálu při stavbě nedaleké podzemky byly postaveny velké terasy na Západní straně. Všechny tribuny dali stadionu tvar velké mísy. Kapacita byla plánována má 100 tisíc lidí a měla být druhá největší v zemi za Crystal Palace - dějišti finále FA Cupu.

Proč se jmenuje Stamford Bridge?

Jméno Stamford Bridge pochází z minulosti vzdálenější než sám stadion. Mapy z 18.století ukazují potok nazýváný "Stamfordská říčka"(1), který tekl podél současné železnice nedaleko East Stand (Jižní tribuny) a vléval se do Temže (2). V místě, kde křižuje Fulham Road (Fulhamskou silnici - 3), je vyznačeno "Little Chelsea Bridge" (Malý Chelseaský most), který se původně jmenoval Stanford Bridge (Sanforský most - dříve to byl písečný brod). Ve stejné době se křížení říčky a Kings Road (Královské silnice - 4) nazývalo Stanbridge (Kamenný most). Zdá se, že se tyto dva názvy spojily v Stanford Bridge, z čehož postupem času vzniklo Stamford Bridge jako adoptované jméno nového stadionu.

 

Současnost

Současná kapacita je 42 449 diváků a tvar hřiště se změnil ze širokého oválu na čtyřhranný obdélník. Stamford Bridge je nyní třetím největším stadionem v Londýně a jedním z nejlepším v Anglii i dá se říci i v Evropě. Zázemí a vybavení komplexu zahrnuje 2 čtyřhvězdičkové hotely, 5 restaurací, konferenční sál, noční klub, podzemní parkoviště, návštěvní a obchodní centrum. Uvnitř stadionu se také nachází klubové muzeum.

V poslední doběse však objevují zvěsti, že by Chelsea FC mohla vyměnit SB za zcela nový stadion, v tom lepším případě by došlo pouze k rekonstrukci a zvětšení kapacity dosavadního.

 

Náhledy fotografií ze složky Stamford Bridge

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chelsea

(p.cech, 4. 10. 2010 20:15)

lubi sa mi ich hra