Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bude mít Česká republika Národní fotbalový stadion ? Tato otázka  kladená už od úspěšného EURO 1996, kde Česko získalo stříbro je neustále obnovována a nářečně uklízena pod koberec. 

Prohlášení, že nynější stadion pražské Sparty obklopený letenskými činžáky lehne popelem a uvolní místo honosnější fotbalové aréně, zapůsobilo jako gól v devadesáté minutě. Ještě než diváci vyskočí v euforii ze sedaček, jejich tváře na zlomek vteřiny ustrnou úžasem.


Prozrazení velkolepého plánu má stejný účinek. Jen s tím rozdílem, že zbudou  nevěřícné pohledy a nadšení se jaksi ne a ne dostavit.

Debaty o lokalitě, kde má fotbalový stánek vyrůst, se vedou už dlouho. Nejprve se mluvilo o Strahově, jenže ten je na nevyhovujícím místě, pak Stodůlky, Vršovice a teď Letná. Ostatně zrovna výroky byznysmena Košťála, jemuž se ve fotbale zalíbilo, jsou jejich malou, leč výmluvnou kronikou.

Jsou to čtyři roky, kdy nynější místopředseda fotbalového svazu tvrdil: Miliarda ze státního rozpočtu na nový stadion? Nesmysl. Nepotřebujeme ho, chtěl by ho jen blázen.

Uběhly dva roky a názory se mění. Stavět? Proč ne, ale jedině na Strahově. A uběhne nějaký čas a už je jen Letná a žádné jiné místo nevyhovuje.

Z mnoha důvodů to vypadá spíš jako špatný vtip. Původní myšlenka přitom není špatná, i když na průměrný ligový zápas nepřijde ani pět tisíc lidí. Největší využití takovéhoto stadionu by nejspíš bylo na zápasy reprezentace a zápasy evropských pohárů, ale i o ty momentálně upadá  zájem.

Jenže to je zároveň úskalí, o něž se záměry tříští. Pak nestačí vyhlášená kapacita pětatřicet tisíc lidí, nejspíš by bylo potřeba, aby se jich do hlediště namačkalo o patnáct tisícovek víc. Tak aby metropole mohla hostit finále Ligy mistrů či evropský šampionát.

Pokud taková ambice chybí - obdobně je třeba rozmyslet si sen pořádat v Praze olympijské hry - nemá smysl dělat polovičaté kroky, které pozřou tři miliardy korun. Nemá cenu bourat vyhovující a nedávno rekonstruovaný stadion.

Zarážející rovněž je, že by se nestavělo na zelené louce. Do celé akce je od počátku zatažena soukromá firma - společnost J&T, která si před dvěma lety Spartu koupila se vším, co k ní patří.

Možnost získat nejslavnější český klub se přitom původně na jejím stole objevila v podobě realitní nabídky. Shodou okolností byl tehdy na Letné králem a oficiálním spolumajitelem klubu právě Košťál.

Takto se nejen on vystavuje podezření, že podobnou akci připravoval dlouho dopředu. Zvlášť, když pokaždé veřejně prohlašuje, jaké má ,,to sparťanské srdíčko‘‘.

Vůbec ale není jasné, zda by Sparta svou arénu prodala nebo jestli by byla podílníkem vzniklé akciové společnosti. Finanční dravci ze Slovenska by sice vydělali, ale zároveň ztratili nejcennější část svého majetku.

Tak daleko však možná úvahy ani sahat nemusí. Podle všeho to vypadá, že si Paroubek s Košťálem plácli, aby pomohli jeden druhému.

Ostatně ti dva jsou si v mnohém podobní: oba jsou ambiciózní, sebevědomí až arogantní a své výroky mění podle toho, co se jim zrovna hodí.

Společné vystoupení noví kumpáni pojali spíš jako soukromou akci, jíž zaskočili i ty, jichž se bytostně týká. Načasovali ji tak, aby posloužila především jim dvěma. A tak jeden národní stadion, který pořádně nevyrostl ani na papíře, využil jako přísadu do předvolebního guláše. Druhý zas, aby přehlušil nářek fanoušků nad korupcí ve fotbale.

Košťál se kdysi proslavil výrokem, že o ní v české lize nikdy neslyšel. Po frašce v posledním ligovém kole pak znechuceným fanouškům vzkázal:  ,,Můžete hrát třeba kulečník nebo curling‘‘. Pár dní poté naopak vyhlašuje, že se zasadí o rozpuštění a vypuštění komise rozhodčích, kam prosadil své lidi. 

A tak to vypadá, že pokud bude mít česko někdy národní stadion, tak bude nejspíš nakreslen na nějakém papíře architektů z AG Studia a pokud bude někdy stát, tak bude nejspíš financován z daní občanů.

13.11.08

No a teď, když to tak vidím a mohu zde napsat svůj názor, domnívám se, že národní stadion v ČR stejně nikdy nebude a myslím, že ani není zapotřebí, Slavia je v Edenu, Brno bude nejspíše hrát na nových Lužánkách, Ostrava nás doufám také překvapí svým stadionem ve Vítkovicích no a snad i ta Sparta ještě zvětší ten svůj chrám o pár míst. Navíc, pokud bych vzal v potaz ty finance a samozřejmě i tu korupci, tak jak jsem tady již kdysi napsal, půjde to z našich kapes.

(Jinak budu rád když sem napíšete svoje názory)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Národní fotbalový stadion - hlasování

(Ruda, 13. 6. 2011 18:55)

http://www.narodnifotbalovystadion.cz/ - jednoznačně na Letnou a když ne tam tak za do Brna za Lužánky.